Shopping around the world


So Bacon and I have started a shopping list together again..i have been a tad behind (I hear you all groan hahah ) and this months list is as such…

A six pack of Coca Cola….

A months internet connection

A pint of Ben and Jerry’s or equivalent ice-cream

Grooming for your pets

A regular snickers bar

Coffee brand and size

 

Now I am in a pickle as I had to secretly find out the Coca Cola cost as Fozziedad does the transport logistics for Pepsi for Australia so…..well I had to go deep undercover!

 
So that’s Aus 9.94 = USA DOLLARS 9.18 or 6.74 Euro or 10.81 New Zealand dollars or 96.34 South African Rand or 8.24 Swiss Francs or 5.48 UK Pound or 9.98 Canadian Dollars
For 6x 375ml cans (12.68 US ounces)

Now we don’t have Ben and Jerry’sย  but my ice cream of choice is Blue Ribbon by Streets…delish vanilla flavour.. and this is usually ..

So Aus 7.00 = USA 6.47 or 4.75 Euro or 7.61 New Zealand Dollars or 67.91 South African Rand or 5.81 Swiss Francs or 7.03 Canadian Dollars or 3.86 UK Pound
For 2litres Australian or 67 ounces USA

A months internet is
Aus 42.00 or 38.84 USA dollars or Euro 28.51 or New Zealand Dollars 45.67 or 407.54 South African Rand or 34.88 Swiss Francs or 42.15 Canadian Dollars or 23.16 UK Pounds

Coffee we buy is Vittoria and in the one kilo (2.2 pound) packet is..
Approx 20.00 AUS or USA 18.48 Euro 13.57 or New Zealand 21.76 or South African Rand 194.18 or Swiss Francs 16.59 or 11.03 UK Pounds or 20.07 Canadian Dollars

Snickers regular bar is

So 1.95 Aus dollars or USA 1.80 OR 1.32 or New Zealand 2.12 or South African Rand 18.94 or Swiss Francs 1.62 or 1.96 Canadian Dollars or 1.08 UK Pounds
For a 50gram or 1.763 ounce bar

Grooming I have no idea..we groom at home..but I guess the anipals here at Samovila would pay me nothing for the job claiming they owe me nothing ๐Ÿ™‚

And today I spotted these…I have no idea WHY..i don’t want to know WHY ..all I know is my mind has been damaged in a way it can not recover from……bet nobody has THESE on their shopping list hahahhaaahaaha ๐Ÿ™‚

Disposable Men's undies......and next to the TP....mind blown....

Disposable Men’s undies……and next to the TP….mind blown….

64 thoughts on “Shopping around the world

  1. Yikes……those mens undies made my vision go blurry…….! So does the price of EVERYTHING and not just here but EVERYWHERE. What’s up with that? Pretty soon Mom will make me get a job to help support my cat food habit!

    Hugs of Horror, Sammy

    Like

  2. OH MY GIDDY AUNT it is EXPENSIVE where you live!! WTD (What the dog)!!! Thank you for adding the SA Rand prices ๐Ÿ™‚ We just love this monthly exercise, it is so interesting!
    Wally & Sammy

    Like

    • It sure is Wallace and Samuel …funny I guess we are just used to it..maybe our wages are higher??? but emigrating is sure looking good..i won’t miss the snakes either bwahhahaha ๐Ÿ™‚ it is fun to compare and gives us all a good idea what our friends deal with in their daily living ๐Ÿ™‚ hugs and loves Fozziemum and gang xx

      Like

    • Hahahaa it is a fun series ๐Ÿ™‚ I don’t really drink soft drink much..coffee is my fave..and I know about the undies!!!! WTH indeed…I thugh maybe having pink eye that I was not seeing it properly hahahaha…mind boggling ๐Ÿ˜‰

      Like

  3. I have been trying to not think about grocery shopping but Easy’s picture of B&J’s Bohemian Rhapsody could send me to the store today and that is 25 minutes away! I don’t know what to think about throw away underswears.. ๐Ÿ˜ฎ

    Like

  4. WOW – disposable men’s undies. After smelling some of the things that come out of dad’s bum, I can understand. Snorts – don’t tell him I said that okay.
    It is just wide vast of prices on these items this month. WOW – why do I want ice cream now? Licks piggy lips. XOXO – Bacon

    Like

    • Hahahahaah I agree Bacon..and I feel thr undies need further investigation..i may buy some and do a post..i mean really???? bwahahahhah I did wonder at the prices and is wages were vastly different then that may account for costs..seems the Brits and the Aussies are in the highest brackets…sheesh ….I had my ice cream ๐Ÿ˜‰ had hot apple pie and ice cream..yummo ๐Ÿ™‚ hugs fozziemum xxx

      Like

      • I am so going to have to get some ice cream sometime today. I’m dying here for some now after seeing all of these prices from all over the world! XOXO – Bacon
        P.S. Please report back on the disposable undies for men. Snorts… this is going to be good.

        Like

        • Hahaaah I will Bacon..just getting them up to the cashier is going to have me cringing…………oh this will be good..the great undie expose of 2014…….still no one else had them on their lists bwaahaahhaahah ๐Ÿ™‚ hugs Fozziemum xx pee ess I did pass my all time fave ice cream which is way expensive at 12 dollars for a midget tub…but it’s burnt butter fig………

          Like

          • what?! Eyebrows up in curiosity – burnt butter fig? Licks little piggy chompers. This sounds so delightful and interesting my friend. XOXO – Bacon

            Like

            • Oh indeedy …the figs have been cooked in butter until the utters all golden dark brown and……………………oh lordie….it’s the tops ๐Ÿ™‚ hugs fozziemum xxx

              Like

              • Oh dear. I may have to have daddy surgically removed off of the floor. He read that and went down for the count. That sounds so delicious! XOXO – Bacon

                Like

                • Hahahahh it is but mannnnn it’s expensive! maybe we should do a post on the cost of services!! having excavating done today and tomorrow for the fence holes and the rushes that are non native and invading the dam removed…interesting…bwahaahahha ๐Ÿ™‚ see mind off ice cream now ๐Ÿ˜‰ hugs Fozziemum xx

                  Like

                • Oh dear. That’s going to be a whopper my friend! We are having some bushes trimmed back sometime this week. I’m sure daddy is looking forward to that bill – snorts. XOXO – Bacon

                  Like

                • Hahaahah I know…the thing is the work would take us forever and kill us…the dam is being choked so tomorrow we make a path down to the dam and rip out the rushes..i have tried with a mattock and so has Fozziedad and they don’t budge!! then when that’s all done it’s burn off and poison time…so really a couple of days with the excavator is saving us a whole lot of trouble…and we need to get the fence up and finished…urghhh always something…these guys run at 120 dollars an hour…….wish he would let me have a go ..looks so fun haaahahah ๐Ÿ™‚ hugs Fozziemum xxx

                  Like

  5. you have 375 ml cans? isn’t that crazy that even the cans are different? we have the same ice cream here too ( with the unilever heart) ours just is called carte d’or :o) “always clean” that means those thingies you can wear for a lifetime without to put them in the washer? wow that’s cool, buy them all !

    Like

  6. OH BOY. Sorry I missed participating in this…I’ve got to get around to the blogs more….YIKES!

    Why not disposable women’s undies, too? And biodegradable at that! WOW.

    We pay $50.00 a month for Internet service.

    When I’m groomed, it’s usually $35.00, but on Sunday I was completely stripped (two bags of furs later….) for $100.00. That can include a bath if I’m dirty and expressing my anal glands if necessary. (Sorry, that may have been TMI.)

    AROOOOO! Stu
    PeeS Hope your pinkeye gets better soon!

    Like

    • Bwaahahahahha that’s not TMI and a necessary wvil…serves the groomer right for being intrusive bwahaaha I know why not women’s…maybe men are used to undeis that turn to vapour bwahaaaah usually holey anyway…..ewwwww…the prices are so different around the world..wonder how much these undies are in the US of A hahaaha and I am taking my now red eye special eyes to bed…think the undie sighting was the killer for them today ๐Ÿ˜‰ hugs and loves Fozziemum xxx

      Like

  7. Oh my word! What will they think of next? LOL! Good idea though. ๐Ÿ˜€

    The only things we can afford on your list are:

    A months internet is R700 = 72.35 Aus Dollars

    Coffee Brand cheapest : R50 for 750g = 5.17 Aus Dollars

    Have fun shopping. I forgot what that was like. ๐Ÿ˜†

    Like

  8. OMC Fozziemum…..wees wuld hav tu liv in da woods and eat diwt. Mommys always complainin’ ’bout da purrices of evewfin’ but wees not kwite whewe yous awe yet. Whew!!! meez don’t fink mommy kuld take it. MOL

    Luv and Hugs and Kitty Kisses โ™ฅโ™ฅโ™ฅ

    Dezi

    Like

  9. Flipping heck!! You guys have it worse price-wise than us! (I’m UK, but I think you already knew that?) I wasn’t organised enough to take part in the fun again this month but the things that struck me by reading your list (aside from the undies) were…
    ‘Streets’ is that ‘Walls’ … same log and everything, interesting and on another ice cream note… YOU DON’T HAVE BEN & JERRY’S?? THAT IS A TRAVESTY!! Ahem… loves to you,
    Hugs, Carrie and Pups x

    Like

    • Hahahaahaahah apparently it is available in the inner city suburbs..us country folk miss out hahaaha ๐Ÿ™‚ funny how we seem to be dearer than most countries…mught be cos we are so down under ๐Ÿ˜‰ hugs and loves Fozziemum xxx

      Like

  10. I don’t even wanna know what that underwear cost..YIKES…Maybe they better can put on a diaper..MOL ๐Ÿ˜€ I don’t know now the prices anymore, have to scroll back… Pawkisses for a Good Night ๐Ÿ™‚

    Like

  11. I was commenting to Little Binky, I don’t drink soda, don’t eat ice-cream, don’t drink coffee, OMG I AM BORING!!!! I do have internet, with WI-FI $60.00 US dollars and it cost me $80.00 US to have the Puffs both groomed which is bathed, clipped and nails trimmed every 3 months. I did much better last month with the loaf of bread list ๐Ÿ™‚
    Marty’s Mom

    Like

    • Haahahhhaahah I don’t eat ice cream often rarely drink soft drink but live on coffee bwaaahahahaa ๐Ÿ™‚ I don’t think you’re boring …judging by the prices I would say smart ๐Ÿ˜‰ Hugs Fozziemum xxx

      Like

  12. Looks like everything is high everywhere, terrible what we have to pay now days. Got a laugh out of those disposable undies. I looked at them and said…what is that…had to read the fine print. lol And they have them right by the TP…too funny. They want the men to be prepared and not have to walk around the store to find what they need. lol Hugs

    Like

  13. A six pack of Coca Colaโ€ฆ.

    No clue, too rich for our blood, but a 12 pack of the grocery store generic: $4.99

    A months internet connection

    $57

    A pint of Ben and Jerryโ€™s or equivalent ice-cream

    $4-5 depending on where you get it, which is why we never get it!

    Grooming for your pets

    Hose/shower/people shampoo…. pretty cheap!

    A regular snickers bar

    $1.29

    Coffee brand and size

    Whatever’s on sale in the $9 range. Price and not flavor is key, which is why coffee drinking Crabby is always so Crabby!

    Like

All your words are special so thankyou for leaving them

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s